Jakie kolory akcesoriów pasują do Twojego typu urody?

Ubrania i dodatki mogą podkreślać urodę i być efektownym dopełnieniem naszej osobowości. Żeby tak się stało, warto pamiętać, jakie kolory są dla nas najkorzystniejsze.

Przyznaję, że czasem sama mam dylemat, bo bywają rzeczy, które są przepiękne, ale zdecydowanie lepiej będą wyglądać, np. przy ciemniejszej karnacji lub kruczoczarnych włosach i jako blada blondynka muszę się z tym pogodzić.

Domyślam się, że nie tylko dla mnie jest to kłopotliwe, więc spieszę z pomocą innym estetkom 😉

Poza faktem, że najlepszy kolor to taki, w którym nie tylko świetnie wyglądasz, ale też się rewelacyjnie czujesz, warto mieć określone kryteria poszukiwań. Zdecydowanie ułatwi nam to podjęcie decyzji, kiedy nie mamy szansy na skonsultowanie naszego wyboru.

 

Typ kolorystyczny analizuje się w odniesieniu m.in. do naturalnego koloru włosów, karnacji i koloru oczu. Pamiętajcie, że jest dużo wariantów i nie da się czasem jednoznacznie określić jednego typu urody. Można być np. mieszanką wiosny i jesieni lub zimy i lata… Dochodzą też nasze cechy indywidualne.

Podpowiedzi potraktujcie jako punkt wyjścia do własnych poszukiwań.

Oto kilka sugestii, które warto nałożyć na osobiste preferencje lub w sprytny sposób wkomponować w to, co najchętniej zakładamy.

Cechy charakterystyczne dla WIOSNY (ciepły typ urody)

 • masz jasną cerę, bladoróżową lub brzoskwiniową o delikatnych złotych piegach,
 • opalasz się na kolor miodowo-rudy lub złocisto-brązowy,
 • włosy w kolorze jasnego lub ciemnego  blondu, najczęściej z rudawym odcieniem,
 • oprawa Twoich oczu jest w kolorze włosów lub trochę ciemniejsza,
 • oczy jasnoniebieskie, zielone lub złotawy brąz.

Kolory, które będą pasowały do Twojego typu urody to m.in.:

jasne i jaskrawe, ciepłe barwy; soczysta zieleń, żółty, intensywny błękit, turkus, granatowy, złoty, cynamonowe i rudawe brązy, beżowy, morelowy, szary.

Teoretycznie nie powinnaś nosić kolorów (chyba, że bardzo chcesz i jesteś pewna, że Ci pasują): pastelowych, bladych odcieni kolorów wymienionych powyżej, bieli, różu, czerwieni, czerni, ciemnych brązów i zieleni (np. butelkowej).

Wiosna to mój typ urody, ale przyznaję się, że np. z czerni nie zrezygnuję, a co do np. czerwieni, ma ona tyle odcieni, że warto się zastanowić, który jej rodzaj będzie odpowiedni, a który ewidentnie nie.

Cechy charakterystyczne dla LATA (zimny typ urody)

 • masz jasną karnację w chłodnym odcieniu, możliwe, że z widocznymi delikatnymi naczynkami,
 • włosy w słomkowym kolorze lub mysie, a z wiekiem przypominają platynowy lub popielaty blond/brąz,
 • oczy szarobłękitne, niebieskie lub brązowe.

Kolory, które będą pasowały do Twojego typu urody to m.in.:

jasne, chłodne, pastelowe, mięta, lila, błękit, turkus, grafit, połączenia różu i szarości, ciemne błękity, szare brązy, biel.

Teoretycznie nie powinnaś nosić kolorów (chyba, że bardzo chcesz i jesteś pewna, że Ci pasują): ciemnych brązów, zieleni oliwkowej, żółtego, pomarańczowego, ostrych, zbyt kontrastowych i ciemnych kolorów przy twarzy.

Cechy charakterystyczne dla JESIENI (ciepły typ urody)

 • masz ciepłą tonację skóry, złoto-beżową lub brzoskwiniową,
 • liczne złociste lub brunatne piegi,
 • włosy rudo-złotawe, miedziany blond, kasztanowe, rudo-miedziane lub złociste,
 • oczy piwne, zielone, brązowe, niebieskie.

Kolory, które będą pasowały do Twojego typu urody to m.in.:

głębokie, zgaszone, ciepłe barwy ziemi lub nasycone, tj. oranż, różne odcienie zieleni, ciepłe brązy, turkus, morski, khaki, ceglasta czerwień, miedź, karmelowy, żółty, kremowy, łososiowy, złoty.

Teoretycznie nie powinnaś nosić kolorów (chyba, że bardzo chcesz i jesteś pewna, że Ci pasują): czerni, srebra, jasnoniebieskich, bladych odcieni szarości i różu, pastelowych.

Cechy charakterystyczne dla ZIMY (zimny typ urody)

 • masz bardzo jasną, mleczną karnację (typ „Królewny Śnieżki”) lub zdecydowanie ciemną o odcieniu oliwkowym,
 • wyraźnie zarysowana czerwień ust,
 • ciemne włosy, kruczoczarne  lub czarnobrązowe,
 • oczy z wyraźną oprawą, orzechowe, ciemnobrązowe, a jeśli jesteś zimą cesarską– ciemnoniebieskie lub zielone.

Kolory, które będą pasowały do Twojego typu urody to m.in.:

czerwony, popielaty, czarny, biały, chabrowy, szmaragdowy, niebieski, antracyt, granatowy, żółty, pomarańczowy, fuksja, purpura, fiolet, jaskrawa zieleń; sprawdzą się kontrastowe zestawienia i intensywne, chłodne barwy.

Teoretycznie nie powinnaś nosić kolorów: ciepłych brązów, rdzawych kolorów, oliwkowej i butelkowej zieleni, bladych i pastelowych kolorów.

Określenie swojego typu urody może się wydawać „w miarę proste”, ale diabeł tkwi w szczegółach. Mimo pewnych cech wspólnych dla danego typu, nasze indywidualne różnice mogą sprawić, że nie wszystkie wskazówki się u nas sprawdzą. Warto skonsultować się ze stylistką, która, mając wiedzę, doświadczenie i zmysł estetyczny, doradzi nam najkorzystniejsze rozwiązania.

Typy urody opracowałam w oparciu o książkę „Ubierz duszę” Grażyny Paturalskiej – kreatorki i wykładowcy wizerunku biznesowego i publicznego, osobistej stylistki.

Sprawdź dostępne akcesoria -> SKLEP

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *Zapoznałem się z zasadami przetwarzania danych osobowych w Fundacji: Obowiązek Informacyjny

  • Brak produktów w koszyku.