Jeśli ktoś zastanawia się nad ilością istniejących wymiarów, to malarstwo jest świetnym przykładem, jak z dwuwymiarowej powierzchni wyruszyć w wielowymiarową podróż.

Obraz istnieje nie tylko na płótnie, ale – głównie – w umyśle obserwatora. Emocje, doświadczenia i skojarzenia wpływają na to, co dana osoba zobaczy. Każdy z nas, skupiając się na jednym tylko obrazie, wyruszy w zupełnie inne miejsca.

 

Często powracam do ulubionych motywów, własnych symboli, takich jak ptaki, góry czy morze. Zastanawiając się nad każdą „malarską wyprawą”, nad tym, skąd wyruszam i dokąd chcę dotrzeć, bliski jest mi Mircea Eliade, traktujący świat w sposób symboliczny – jako miejsce pełne znaczeń, mające indywidualny charakter, w którym my sami wyznaczamy „środek ziemi” – kreujemy własne imago mundi.

Zobacz także projekty graficzne i ilustracje

Uważam, że w malarstwie kryje się niesamowita siła, którą malarz wykorzystuje, aby pokazać swoje widzenie świata. Nawet na pozór prosta martwa natura może symbolizować szereg skomplikowanych zależności między człowiekiem a jego otoczeniem.

 

Wpisy na blogu, które mogą Cię zainteresować:

 

  • Zobacz obrazy dostępne w sprzedaży
    GALERIA

Zobacz także:

 

Patronite / zostań patronem

  • Brak produktów w koszyku.