Walka o zieleń w mieście

„Ludzie i drzewa – razem przeciw szarości miast”

To hasło inicjatywy Stara Miłosna Dla Drzew w ramach kampanii promującej Malwę & Miłosza – pary uratowanych przed wycinką dębów, które kandydowały o tytuł „Drzewa Roku” w prestiżowym konkursie organizowanym przez Klub Gaja. To dęby szypułkowe, które zdaniem dendrologów są pozostałością prehistorycznego boru kontynentalnego.
Dzięki naszej ogromnej pracy włożonej w promowanie warszawskich dębów (przesyłanie informacji do prasy, tworzenie plakatów, grafik, sesji zdjęciowych i filmów), M&M zajęły zaszczytne drugie miejsce.
W konkursie nie chodziło o najpiękniejsze drzewa, ale o te, które są szczególnie ważne dla lokalnej społeczności. Naszym celem było przedstawienie ich burzliwej historii, która zakończyła się sukcesem i zainspirowanie innych osób, które również walczą o zachowanie cennej zieleni w swoich miastach.

Mieszkańcy Starej Miłosny wyszli z inicjatywą tworzenia społecznych pomników przyrody #zróbsobiepomnikprzyrody

W ramach akcji zwraca się uwagę na drzewa, które są szczególnie ważne i które należy uchronić przed wycinką.
Tak było w przypadku wspomnianych dębów M&M, które w ramach remontu drogi miały zostać usunięte… Ich obrona trwała około dwóch miesięcy i zintegrowała lokalną społeczność. Powołano „Orkiestrę dla drzew” i zorganizowano pikietę, w trakcie której nadano dębom imiona. Dzięki nagłośnieniu sprawy zainterweniował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z urzędnikami dzielnicy i mieszkańcami. Starania o uratowanie dębów zakończyły się sukcesem.
W ramach działań inicjatywy SMDD jest monitorowany przebieg nowych inwestycji, np. w trakcie budowy kolejnych ulic, kiedy drzewa nie są odpowiednio zabezpieczone, uszkadzane lub wycinane wbrew założeniom projektu. Organizowane są spotkania, akcje, happeningi, zachęcające mieszkańców do troski o naszą wspólną miejską zieleń, która nie tylko pełni funkcję estetyczną, ale jest ważna dla naszego zdrowia, komfortu (obniża temperaturę, niwelując efekt miejskich wysp ciepła, filtruje powietrze, obniża poziom hałasu) i stanowi niezbędną część lokalnego ekosystemu.

Walka o zieleń w mieście w tym przypadku zakończyła się sukcesem.

Udostępniam część projektów, które przygotowałam dla Inicjatywy Stara Miłosna Dla Drzew:

Projekt podziękowań dla firm i organizacji wspierających promowanie M&M

Zdjęcie promujące konkursowe dęby

Zdjęcia, film, szablony, treści do udostępniania w mediach społecznościowych

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    *Zapoznałem się z zasadami przetwarzania danych osobowych w Fundacji: Obowiązek Informacyjny

    • Brak produktów w koszyku.